Stres ve başaçıkma yolları

 

online terapiStres ve başa çıkma yolları

Vücudun dışarıdan bir uyarana karşı savunma ya da uyum sağlama amacıyla verdiği tepki olarak tanımlanan stres; aşırı olmamakla beraber insan ve diğer canlılar için bazen gereklidir de. Örneğin: domates bitkisinin üzerine konan sinekler domatesin stres yaşamasına ve yaşadığı stres sonucu insanları kanserden koruyan ve kanserin ilerlemesini durdurmada etkili olan likopen adındaki maddeyi salgılamasına yardımcı olur. İnsan için de stresli durumlar motive edici nitelik kazanarak olumlu yönde değerlendirilebilir.Aşırı derecede yaşanan ve kontrol altında tutulamayan stres ise şeker hastalığından cilt rahatsızlığına, kalp krizinden depresyona kadar birçok bedensel ve ruhsal hastalığa davetiye çıkartır.

Stresin etkileri

Günlük hayatta stressiz bir yaşam sürdürmek imkansız olmakla birlikte zararlı ölçüdeki stres düzeyini en aza indirmek mümkündür. İş, aile ve yakın çevredeki sorunlar ve yoğunluk nedeniyle hemen herkes stres tepkileri gösterir. Stres karşısında insan organizması savaş ya da kaç tepkilerinden birini gösterecektir. İnsan organizması eğer stresli durumla baş edebilecekse savaşma ve mücadele etme yöntemini kullanır, eğer başedemeyeceği bir durumla karşıkarşıyaysa bukez de kaçma yöntemini kullanacaktır. Savaş ya da kaç tepkilerinin her ikisinde de insan vücudu savunmaya geçtiği için vücudun hormonel dengesinde değişiklikler meydana gelir. Buna bağlı olarak da vücut kasları gerilir, mideye adrenalin salınımı artar, gerilim tipi baş ağrısı, mide ülseri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Stresle mücadele için

Online terapi ile stresle başetmek mümkün

Stres genellikle yoğun çalışma temposundaki kişilerde görülen bir sorundur. Bu yoğun tempo içinde psikoloğa gitmeye zaman ayıramayan veya yol ve bekleme gibi zaman kayıplarını yaşamak istemeyen çalışanlar için evde,seyahatta veya işyerinde online psikologla görüşme imkanı sunması açısından online terapi uygun bir yöntemdir.

 

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

telepsikiyatri-telepsikoloji Anasayfa | Soru Sor | Kişilik testi | Online Terapi | ©2010 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır.