Dikkat eksikliği

 

dikkat eksikliğiDikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Birçok anne baba çocuğunun çok yaramaz olduğundan şikayetçidir ve çocuklarının yerinde durmadığını, sürekli hareket halinde olduğunu, başladığı bir etkinliği bitiremediğini, arkadaşlarıyla kavga ettiğini, ona bir türlü söz dinletemediklerini ifade eder. Ailelerin çocuklarıyla yaşadıkları bu sorunlar gelişim dönemlerinin normal bir özelliği olabileceği gibi davranış sorunları ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri de olabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri

DEHB ortalama üç yaş ve sonrası çocuklarda ortaya çıkan genetik ve psikososyal etmenlerin yol açtığı, yaşın ilerlemesiyle birlikte aşırı hareketliliğin azaldığı; fakat dikkat eksikliğinin devam ettiği, yetişkinlik çağında da etkisini devam ettirebilen bir bozukluktur. DEHB tanısı öğretmen, anne baba gözlemleri ile bir psikoloğun uygulayacağı test sonuçları ve test esnasındaki gözlemleri ile konur. Özellikle okul çağı çocuklarında sınıf disiplinine uymama ve başarısızlık şeklinde kendini gösteren, öğretmen, anne baba ve yakınları tarafından tespit edilebilecek bazı belirtileri vardır: Yerinde duramama ve sürekli hareketlilik, vurma tükürme gibi tepkisel davranışlar, tehlikeli ve korkusuzca davranışlar, başladığı bir işi bitirememe, kurallara uymama, düşüncesiz hareketler,dikkatini odaklayamama, sabırsızlık ve yaramazlık, sık sık düşme, çarpma sonucu yaralanma, okul başarısızlığı.

Dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu tedavisi

DEHB tedavisinde anne baba ve çocuk eğitimi önemlidir.Psikolog trafından aileye ve öğretmenlerine çocuğa yaklaşım yöntemleri konusunda bilgiler verilir. Çocuk belli aralılarla davranış eğitimine alınır.Dikkat süresini artırmaya yönelik aşamalı bir çalışma programı düzenlenir.Yaşadığı psikolojik sorunlarla ilgili destek verilir. İhtiyaç halinde bir psikiyatris trafından ilaç tedavisi düzenlenir. Çocuğun zihinsel ve psikolojik özellikleri psikolog tarafından yeterince tanındıktan sonra özel eğitim konusunda deneyimli bir psikolog trafanından eğitimiyle ilgili bir program yapılır.