Evlilik sorunları ve çözümleri

 

Evlilik ilişkisine zarar veren nedenler

Türkiyede yapılan araştırmalara göre evlilik kurumunu zedeleyen ve boşanmaya neden olan faktörler arasında ''geçimsizlik'' ilk sırada yer alıyor ve boşanma, en çok evliliğin 6-10. yılları ve 16. yıldan sonra gerçekleşiyor.(Ankara sanayi ve ticaret odası araştırması )

Genel olarak evlilik kurumunu zedeleyen nedenleri şu şekilde sıralamak mümkün:

Özellikle bayanların ilgi eksikliğine bağlı olarak yaşadıkları duygusal tatminsizlikler, yaşanan sorunlarda uzlaşma güçlükleri, ekonomik ve diğer maddi konularda yaşanan anlaşmazlıklar, akraba ilişkilerinde varolan problemler, sürekli tartışma ve fikir ayrılıklarına karşı hoşgörüsüzlük, çocuklarla ilgili fikir ayrılıkları ve çatışmalar, eşe hükmetme, alkolik bir eş, psikolojik ve fiziki şiddet, güven duygusunun zedelenmesi, evlilik dışı ilişkiler. Cinsel işlev bozuklukları, sorun çıkartan kişi olarak hepkarşıdakini  görme eğilimi.

Evlilik İlişkisinde daha az sorun yaşamak için

Eleştiri cümlelerinden mümkün olduğu kadar kaçının, sen iletileri yerine ben letileri verin, emredici ifadelerden kaçının, yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın, iletişim kurmaya ve iletişiminizi renklendirmeye önem verin, eşinizi başkalarıyla kıyaslamayın, saygı duyun, sorunlar konusunda hep karşı tarafı değiştirmeye uğraşmayın biraz da siz farklı davranın.