| | | |ANA SAYFA | | | SORU SOR | | | KİŞİLİK TESTİ | | |ONLİNE TERAPİ

Uyku sorunları ve uykusuzluk tedavisi

uykusuzluk sorunu ve tedavisiDüzenli uyku depresyonu önlüyor.

Depresyonda olan bir çok hastanın depresyonla beraber uyku sorunları da vardır. Depresyondaki kişi ya sürekli uyumak ister ya da uykusuzluk sorunları yaşar. her iki durumda da kişinmin uyku düzeni bozulur.

 

ABD de yaklaşık 10 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada gece 6 ila 9 saat arası uyuyan kişilerde depresyon riskinin düştüğü ve yaşam kalitelerinin arttığı tespit edilmiş. Araştırma ya göre uyku süresi 6 saatin altına veya 9 saatin üstüne çıktığında uykunun olumsuz etkileri ortaya çıkıyor.

Uykunun süresi ne olmalı

Sağlıklı bir yetişkin için günde 8 saat uyku önerilirken bu süre kişiden kişiye değişebilir. Sözgelimi bazı kişilere 4 saat uyku yeterken bazılarına 8 saat uyku yetmeyebilir.

Yine çocuklarda ve bebeklerde bu süre farklıdır. Yeni doğan bir bebek ortalama 16 saat uyur ve bu uyku sırasında salgılanan hormonlar büyümesine yardımcı olur.

Uyku insan vücudunun dinlenmesi ve kendini yenilemesi için gerekli bir süreştir. Uzun süren uykusuzluk durumlarında bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar, algı bozuklukları görülebilmektedir.

 

Uykusuzluk sorununun tedavisinde uyku ilaçları mı yoksa uykusuzluğa iyi gelen bitkiler mi kullanılmalı?

uykusuzluğa iyi gelen bitkilerUyku ilacı kullanan ya da kullanmayı düşünen kişilerin kafasını en çok kurcalayan sorulardan biri uyku ilaçları zararlımı sorusudur. Bir diğer merak edilen konu ise uyku ilaçaları bağımlılık yapar mı.

Uykusuzluk sorununun temelinde yatan psikolojik nedenler çözülmeden alınacak uyku ilaşçları veya bitkiler geciçi çözümlerdir. Uyku ilaçları da bitkisel destekler de kullanıldıkları sürece uykusuzluk sorununa etki ederler ancak bu bir tedavi değildir. Özellikle uzun süre uyku ilacı kullanılması ilaca karşı bağımlılık riski taşımaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelen bazı bitkiler arasında; papatya ve kantoron çayları, ıhlamur, melisa ve kediotu kökü çayı sayılabilir.

 

Ne tür uyku bozuklukları vardır?

 
Uykusuzluk:
Toplumda en sık rastlanan uyku sorunu uykusuzluk (insomniya) dır. Uykuya dalmakta, uykuya daldıktan sonra uykuyu devam ettirmekte yaşanan sorunlar şeklinde görülür.

Aşırı uyku:Diğer bir uyku sorunu aşırı uyku(hipersomniya) dır.Bu sorunda birey normal uykusunu uyuduğu halde gündüzleri uyku isteği devam eder.

Uyku Apne Sendromu:Uyku sırasında tekrarlanan solunumun durması şeklindeki nöbetlerdir.

Narkolepsi: Kişinin kendini uyumaktan alıkoyamaması ve gündüzleri uyuma nöbetlerinin, aşırı uyuklamanın olması durumudur

Uyurgezerlik: Daha çok çocuklarda görülür ve uyurken kalkıp yatağa oturma, ev içinde gezme, birşeyler yiyip içme şeklinde gerçekleşir

 

Düzenli bir uyku için nelere dikkat edilmeli

Aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmayı alışkanlık haline getirin. Yatış saatiniz geciktiğinde kalkış saatinizi geciktirmeyin ve aynı saatte kalkın. Uyku toplamak için yatmadan önce kitap okumak gibi çok yorucu olmayan zihinsel aktivitelerde bulunun.Yatmadan 2-3 saat önce birşeyler yiyip içmeyi bırakın. Yine yatmadan 3 saat önce çay kahve ve kolalı içecekler içmeyin.Bu içeceklerde bulunan kafein ve tein maddeleri uykuyu kaçırıcı etkiye sahiptir. Bu içecekler yerine uykuyu getirme etkisi olan bitkisel çaylar,sıcak süt ve yoğurt tüketin.

Uykusuzluk sorununuz çözülmüyorsa hemen şimdi online psikoloğa danışın

Güncelleme tarihi: 16.10.2015

| © 2010-2015 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır