Yiyecek tercihi ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki.

 

Baharatlı yiyecekler ve risk alma davranışı arasındaki ilişki

yiyecekler ve kişilikBazı insanlarda acı biber ve diğer baharatlara karşı yoğun bir istek vardır. Bu yiyecekler kendisine zarar verecek dahi olsa onları yemekten kendini alıkoymakta zorlanırlar.

Örneğin bu kişiler  hemoroid sorunu olmasına rağmen ve doktor baharatlı yiyecekleri  kendisine yasakladığı halde baharatlı yiyecekleri yemekten kendini alıkoyamazlar.

ABD'de yeni yapılan bir araştırma sonuçlarına göre risk alabilen ve yeniliklere açık kişiler baharatlı yiyecekleri de seviyor.

Ağustos 2013 tarihinde Gıda Teknologları Enstitüsüne sunulan  çalışmada risk alma davranışı ile acılı,baharatlı yiyecekleri sevme arasında bir ilişki olduğu belirtildi. Bu çalışmaya göre risk alma davranışı ile baharatlı yiyeceklerden hoşlanma arasında anlamlı bir  ilişki var.


Kişilik ve gıda tercihleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çeşitli araştırmalar daha önceleri de yapılmıştı; ancak baharatlı yiyeceklerle risk alma özelliği arasında kurulan ilişkide ilginç yönler bulunuyor. Örneğin risk alabilen kişiler heyecanı ve adrenalinin verdiği duyguyu yaşamaktan zevk alıyor. Baharatlı yiyecekler dildeki tat tomurcukları sayesinde kişide yanma ve buna bağlı olarak adrenalin salgısına yol açıyor. Risk almaktan hoşlanan kişiler baharatlı yiyeceklerin verdiği bu duyguyu yaşamaktan hoşlanıyor.


Araştırmada sigara kullanmayan ve 18-45 yaşları arasında 200 kişiye risk alma davranışlarını ölçen bir test uygulandı. Bu test bireylerde araçla hız yapma, korku filmi izleme, yüksek sesle müzik dinleme, kumar oynama, yüksek bir yerden aşağı atlama(bungee jumping)  gibi risk içeren davranışları ölçüyor.

Araştırmaya katılan kişilere önce risk alma davranışlarını ölçen bir test uygulandı ve ardından yemek verildi. Katılımcıların yemeklerine acı biberdeki yanma hissini veren  capsaicin adlı madde katıldı ve yemeği beğenip beğenmedikleri soruldu. Uygulanan risk alma davranışı testinden düşük puan alanların baharatlı yemeğe karşı antipatik ifadeler kullandıkları ve bu yiyecekleri sevmedikleri,, testten yüksek puan alanların ise baharatlı yiyeceklerden hoşlandıkları sonucuna ulaşıldı.

Chicago Koku ve Tat Tedavileri Araştırma Vakfından Dr Alan Hirsch da bu görüşe katılarak risk alma davranışı ile baharatlı yiyecekler arasında ilişki olmasını anlamlı buluyor.


Yayın tarihi: 20/09/2013

©Telif hakkı: (Kaynak: www.onlineterapiler.com) çalışır şekildeki link eklenmeden alıntı yapılamaz.

 

 
Anasayfa | Soru sor | MMPI Kişilik testi | Online Terapi |© 2010 www.onlineterapiler.com