Çocuk gelişimi testleri

 

Çocuğunuzun gelişimi normal ilerliyor mu gelişim testi ile takip edin.

çocuk gelişimi testiÇocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını takip etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey bir gelişim testi uygulamasına katılmak.

Gelişim testi uygulaması artık sadece kliniklerde çalışan psikologlar tarafından yapılmıyor. Gelişim testleri için kliniklerde sıra beklemeniz veya yüksek ücretler ödemenize de gerek yok.

Gelişim testi uygulaması için yapmanız gereken tek şey internet ortamında güveneceğiniz bir psikolog bulmak ve online gelişim testi uygulaması için çocuğunuzla ilgili şu bilgleri vererek: (doğum tarihi, cinsiyeti, yaşadığınız yer ve varsa çocuğunuzun sorunu) başvuruda bulunmak.

Gelişim testleriyle ilgili Genel bilgiler:

çocuk gelişimi testi AGTE, DENVERBu yazımızda gelişim testi nedir ve gelişim testi nasıl yapılır? Kısa adı agte testi olan Ankara gelişim tarama envanteri ile yine kısa adı denver olan denver 2 gelişim testi(denver gelişim tarama testi) hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

0-6 yaş dönemimde çocuk gelişiminin dikkatlice takip edilmesi büyük önem taşır. Çocuk gelişimi sadece boy ve kilodan ibaret değildir. Gelişim testleri ile bebek ve çocuk gelişimi ay ay takip edilerek çıkançocuk gelişimi puanları ile çocukta veya bebekte gelişim geriliği belirtileri olup olmadığına bakılır. Böylece gelişim geriliği olan bebekler ve çocuklar erken yaşta tespit edilir. Küçük yaşlarda ortaya çıkarılacak bir gelişim geriliğine ne kadar erken müdahale edilirse gelişimdeki gerilik o olçüde azaltılabilir. Çocukların genel olarak gelişimini 1-Zihinsel gelişim 2-Dil gelişimi 3-Sosyal gelişim 4-Bedensel-motor gelişim 5-Özbakım gelişimi şeklinde sınıflandırabiliriz.

Gelişimsel değerlendirmelerde bu 5 alanda çocuğun yaşına uygun gelişim gösterip göstermediği incelenir. Gelişim değerlendirmede en sık kullanılan testler Ankara Gelişim Taram Envanteri ve Denver Gelişim testleridir.

Ankara Gelişim tarama Envanteri(AGTE):

Psikiyatri kliniklerinde gelişim geriliğinden şüphelenilen ya da gelişimi takip edilen çocuklar için uygulanır.0-6 yaş düzeyine kadar gelişim özelliklerini belirler. Anneye sorulan toplam 154 soru ve 4 alt testten oluşur. Annenin bu sorulara evet ya da hayır şeklinde vereceği cevaplara göre çocuğun Genel Gelişim düzeyi, Dil-Zihinsel Gelişim düzeyi, İnce Motor(bedensel) Gelişimi, Kaba Motor Gelişimi, Sosyal-Özbakım Gelişim düzeyi değerlendirilir. Böylece çocugun herbir gelişim alanında ve genel olarak hangi yaş düzeyinde gelişim özelliklerine sahip olduğu belirlenir.

 

Denver II Gelişimsel Tarama Testi

Denver II testide AGTE gibi 0-6 yaş çocuklarının gelişimsel değerlendirilmesinde kullanılan bir tarama testidir.1990 yılında Denver II adı ile yayınlanmıştır.

DENVER II çocuklardaki gelişimsel sorunları belirlemek için kullanılır. Bu amaçla:

a) Sağlıklı gözüken çocuklarda olabilecek gelişimsel gerilikleri ölçmede

b) Gelişimsel gerilik olduğundan kuşkulanılan çocukların eğerlendirilmesinde

c) Doğum ve hamilelik süreci sorunlu geçen çocukların takibinde (doğum sırasında sorun yaşanan bebeklerin takibi,düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken ya da geç doğum, gelişimsel sorunu olanlar, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebekler )

Denver gelişim tarama testi nasıl yapılır?


Denver-2 gelişim tarama testi
uygulaması kolay olan gelişimsel testlerden biridir. AGTE'den farklı olarak Denver testinin uygulamasında anne ve çocuğun yüzyüze görülmesi ve denver 2 gelişim testi uygulamasına katılması gerekir.

 

Çocuk gelişimini değerlendirmede en sık kullanılan diğer bazı testler ise şunlardır: 

Koppitz, Torrance, Catell2-a, Catell3-a, Gesell, Goodenough, Peabody, Frostig, Benton, Agte, Bender Gestalt, Porteus, ilk görüşme ve anamnez alma, rotter cümle tamamlama testi, beler cümle tamamlama testi, Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Çocuk Çizimlerine Giriş, Good Enough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği WISC-R ( viskar, viscar, wiscar testi diye de bilinir )

Zeka ve gelişim testleri hakkında daha fazla bilgi için bir önceki yazımızda anlattığımız ve zeka gelişimi ile IQ yu ölçen porteus labirentleri zeka testi ve Kent egy zeka testi hakkındaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak:(www.onlineterapiler.com)

 

Facebook'ta Paylaş

2010-2016 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır