ücretsiz online terapiÜcretsiz online terapi ve online psikolog uygulamları

Terapi ücretleri yüksek olduğu için daha düşük ücretlerle ya da hiç para ödemeden ücretsiz online terapi ve psikolog hizmeti almak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak ücretsiz terapi yapan psikologlar verdikleri emeğin karşılığını nereden alacaklar sorusunu da sormak gerekiyor. Online terapi uygulamalarına baktığımızda özel çalışan ve ücretsiz online terapi yapan psikolog ülkemizde yok. Var diyenlerin de psikolog olduğu şüpheli.

Ancak iİnternet tabanlı uzaktan psikolojik destek uygulamaları ile ilgili çeşitli özel kliniklerin ve uzmanların yaptığı ücretli terapi uygulamalarının yanı sıra ülkemizde son yıllarda Devlet kurumlarının uzaktan psikolojik destek hizmetleriyle ilgili dikkat çekici çalışmalar yapmaya başladığı da görülmektedir. Devlet tarafından verilen bu hizmetler şimdilik emniyet teşkiletı, askerler, sigara bırakma hattı,gibi sınırlı kesimlere hitap ediyor.

 

Ücretsiz online psikolog ve terapi uygulama örnekleri

 

ücretsiz psikolog terapiBelediyeden ücretsiz e-psikolog uygulaması

Bu tür ücretsiz terapi hizmetleri çok ilgi görüyor. Örneğin Kocaeli Başiskele Belediyesi’nin 2010 yılında resmi internet sitesinde başlatılan ve  "e-psikolog" diye adlandırılan internet tabanlı uzaktan psikolojik destek hizmetiyle ilgili olarak Belediye Sağlık İşleri’nin yürüttüğü çalışmaya  uygulamanın başladığı  tarihlerde 1 ay içinde çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 200 dolayında müracaat yapılmış ve  ilçede psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlar "e-psikolog" lingini tıklayarak başvuru formunu doldurmaya yönlendirilmiştir. Ancak bu tür uygulamalar sürdürülebilir olmamıştır. Devam edenlerde sadece şuraya başvurun şeklinde rehberlik uygulaması şeklinde devam etmiştir.

Geçmiş tarihli haber detayı için:(http://saglik.milliyet.com.tr/psikolojik-sorunlara-sanal-destek-/ruhsalsaglik/haberdetay/11.03.2010/1209925/default.htm).adresini ziyaret edebilirsiniz.


ücretsiz online psikolog terapi ücretlerPolise ücretsiz online terapi

Yine kamu kurumlarındaki bir diğer internet tabanlı uzaktan psikolojik destek ve ücretsiz online terapi hizmeti olarak  Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliği tarafından, polis intiharlarını önlemek ve polislerin psikolojik sorunlarını gidermek amacıyla Türkiye'de polis teşkilatında ilk kez uygulanan online sistemle psikolojik danışmanlık biriminin kurulduğu görülmektedir. Polise ücretsiz online terapi haberi hakkında daha fazla bilgi edinin


TELE-NET Telefonla Danışma Hattı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin: “Koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin sürekliliği ilkesi dâhilinde TSK genelinde faaliyet gösteren ve Gülhane Askerî Tıp Akademisi Komutanlığı bünyesindeki uzman personel tarafından (Psikiyatrist, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı) işletilmekte olan “TELE-NET Telefonla Danışma Hattı” ise ileriki yıllarda internet tabanlı psikolojik desteği de içerecek boyuta dönüşmesi mümkün bir uygulama olarak dikkat çekmektedir(http://www.gata.edu.tr/dahilitipbilimleri-/askeripsikolojiharppsikiyatrisibd/askeri-psikoloji-ve-harp-psikiyatrisi-bilim-dal-telenet-703.asp).


ALO 171 Sigara bırakma hattı

Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2010’da  sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı kurulmuştur. Bakanlık sitesinde verilen bilgilere göre: Günlük ortalama 1500 kişiye hizmet veren danışma hattında eğitimli operatörler aracılığı ile danışanlara sigaranın zararları hakkında bilgi aktarımı yapılmakta ve değerlendirme ölçeği uygulanmakta yapılan değerlendirme sonucunda bağımlılık düzeylerine göre kişilere ya sigara bırakma planı yapılmakta ya da kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir. 7/24 esasına göre çalışan danışma hattından sigara bırakma planı çerçevesinde danışanlara belli periyotlarla geri dönüş aramaları da yapılmaktadır. ( http://www.havanikoru.org.tr/index.php/alo-171-sigara-birakma-danisma-hatti.html)

İnternet tabanlı ücretsiz uzaktan psikolojik yardım uygulamalarının psikolojik destek hizmetlerine ulaşılabilirliği artırmak ve diğer bazı avantajları nedeniyle kamu kurumlarınca da tercih edilmeye başlanması  bu uygulamanın ülkemizdeki yayılma alanını ileriki yıllarda daha da genişletecek gibi görülmektedir.

 

Soru Sor | Kişilik testi | Online Terapi | © 2010-2015 www.onlineterapiler.com online terapi sitesi Tüm hakkı saklıdır