Terapi online yapılır mı?

online terapi ve psikologHaber Türk gazetesinin haberine göre ABD'de ve Avrupada uzun zamandır çok yaygın olan ve bir süredir Türkiye'de de uygulanan online terapi yöntemi psikolog ve psikiyatrlar arasında tartışma yarattı.

Habere göre; İnternet ortamındaki gelişmelere çok çabuk adapte olan Türk halkı yeni bir uygulamanın daha peşine takıldı.

Yurtdışında, özellikle de ABD’de çok yaygın olan online terapi, Türkiye’de de giderek daha çok rağbet görüyor.

Online terapi uygulaması için geçiyorsunuz bilgisayar ekranının karşısına, açıyorsunuz skypeyi, online terapistiniz karşınızda. Online terapi seansınız başladı bile! Skype ile sorunlarınızı yazıyor ve sorularınızın cevaplarını alıyorsunuz.

Tıpkı yüz yüze terapide olduğu gibi. Ama online terapinin bazı farklılıkları var: Mesela fiyatı daha uygun. Ayrıca zamandan da tasarruf sağlıyor.

Bu yöntem, sağlık sorunları nedeniyle dışarı çıkamayanlara ve fiziksel engellilere de bazı kolaylıklar getiriyor... ABD’de çok yaygın olan ve bir süredir Türkiye’de de uygulanan sistem, psikolog ve psikiyatrlar arasında ise tartışma yarattı.

Konu hakkında farklı görüşler olmakla birlikte dünyanın en büyük psikoloji meslek organizasyonu Amerika Psikiyatri Derneği (APA) 165. Sempozyumunda online terapi'yi gündemine aldı. Bu sempozyumda online terapi alanında bir çok başarılı çalışması bulunan Dr Keith Henry penska, Dr. Sonya Lazareviç, Dr. Janet B. Williams, Dr. Steven hiler ve  Dr. James R. Varrell sunum yaptı.

Ayrıca Amerika Psikoloji Derneği de daha önce online terapi için etik kuralların belirlenmesine yönelik başlattığı çalışma ile online terapi etik kurallarının taslak çalışmalarını tamamlandı.

 

İlk yayın yılı: 2010
Güncelleme: 30/10/2015

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.