Online terapinin bilimsel ve faydalı bir yöntem olduğu kanıtlandı

 

Yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucuna göre online terapinin faydalı ve bilimsel bir yöntem olduğu kanıtlandı. Online terapi dünyadaki bir çok psikolog ve psikiyatrist tarafından başta depresyon, panik bozukluk ve anksiyete bozukluğu olmak üzere psikiyatrik hastalıkların tedavisinde etkili şekilde kullanılıyor.

online terapi ve psikologİşte online terapi araştırmalarındaki muhteşem sonuçlardan bazıları

İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nden 6 Profesör ve 4 araştırmacının 300 hasta ile yaptığı klinik çalışmada online terapinin bilimsel olduğu kanıtlandı. Çalışmanın sonuçları Lancet dergisinde yayımlandı.

İngilterede online terapi hakkında 300 kişi ile yapılan bilimsel araştırma toplam 8 ay sürdü. Online terapi konulu çalışmada hastalara online psikologlar tarafından internet bağlantısı ile evlerinde online terapi yöntemi uygulanarak bilişsel davranışçı terapi yapıldı.

Depresyon ve buna eşlik eden panik bozukluk ve anxiyete tanısı almış hastalara 4 ay boyunca online terapi görüşmeleri ile bilişsel davranışçı terapi uygulandı. Hastaların online terapi uygulaması boyunca ve terapi sonrasında olmak üzere 8 ay boyunca yaşamsal durumları da düzenli olarak takip edilerek incelendi.

Hastaların psikolojik durumlarını tespit etmek amacıyla online terapiye başlanmadan önce uygulanan psikolojik değerlendirme test sonuçları ile online terapilerden sonraki uygulanan psikolojik değerlendirme test sonuçları karşılaştırıldı. ÖLçek sonuçlarına göre online terapi alan kişilerin sorunlarında azalma ve yaşam kalitelerinde önemli oranda düzelme tespit edildi.

Çalışma sonucunda online terapinin psikiyatri alanında yeni bir yaklaşım olduğu ve ileriki yıllarda online terapi uygulamasının daha da yaygınlaşacağı beliritildi. Yine araştırmanın sonuç ve tartışma bölümünde online terapinin bazı avantajlarından söz edilerek psikolojik destek hizmetine ulaşılabilirlik açısından daha kolay olması, şehir veya ülke farkı olmaksızın uygulanabilirliği, zaman ve ekonomik açıdan daha verimli olduğu gibi tespitlerde bulunuldu.

International Journal of Human Sciences(Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisinde yayınlanan  Psikolojik yardım uygulamalarında yeni trend: Online terapiler konulu makale ise online terapinin bir çok psikolojik sorunun tedavisinde dünya çapında uygulanan etkili bir yöntem olduğunu ortaya koydu. daha fazla bilgi edinin

Kaynak:(www.onlineterapiler.com) Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısmi alıntılar yapılabilir ve devamı için makale lingi eklenebilir, ancak link kaynağı gösterilmeden veya yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.