Depresyon tedavisi için ilaçlar işe yaramıyorsa online terapiyi deneyin

 

depresyon tedavisiÇağımızın önemli psikolojik sorunlarından biri olan depresyonun tedavisi için her geçen gün yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Son olarak depresyon tedavisinde bilgisayar destekli online terapinin önemli faydalar gösterdiği bulundu.


BBC Newsin verdiği habere göre: "Online terapi yöntemiyle de uygulanan Bilişsel davranışçı terapi (BDT) ilaç tedavisine yanıt vermeyen kişilerde depresyon semptomlarını azaltıyor"

İngilterede yayımlanan ve 469 yetişkin hasta ile  yapılan araştırma sonuçlarına göre ilaçlara yanıt vermeyen veya sınırlı düzeyde yanıt veren depresyon hastalarında terapinin depresyon belirtilerini 3 kat azalttığı tespit edildi.

Araştırmada 469 kişiden oluşan  depresyon hastası iki ayrı guruba ayrıldı ve 12 ay boyunca bir guruba yalnızca depresyon ilacı tedavisi uygulanırken diğer guruba ilaçla beraber terapi uygulandı ve 12 ay sonunda yapılan depresyon testlerinde terapi alanların depresyon belirtilerinde yalnız antidepresan ilaç alanlara göre 3 kat azalma olduğu görüldü.


Böylece çalışmanın sonucunda yalnızca antidepresanlarla iyileşemeyen hastalarda terapilerin etkinliği hakkında daha fazla kanıt sağlanmış oldu.


Depresyon tedavisi için online bilişsel davranışçı terapi (BDT) uygulandı


Çalışmada uygulanan terapi yöntemi olan bilişsel davranışçı terapi, depresyon için kullanılan bir terapi yöntemidir.Bilişsel davranışçı terapi ile hastaların kendileri için yararsız ve onlara zarar veren düşünceleri(örneğin:Ben işe yaramazım,değersizim,beceriksizim,mükemmel olamıyorum bu halimle başkaları beni beğenmiyor vb.) değiştirilir.Terapi düşünce ve davranışlar arasında bir bağlantı olduğu ilkesine dayanır.Yararsız düşünceler insanlarda kendine zarar verici davranışlara yol açar.

Bilişsel davranışçı terapiler düşünce ve davranışlara meydan okumak için tasarlanmış pratik görevler oluşturarak,ev ödevleri vererek düşünce-davranış kısır döngüsünü kırar ve kişiyi tedavi ederek özgürleştiriz.

Bir önceki yazımızda: Depresyon belirtileri ve tedavisi konusunu anlattık. Depresyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için; kap hastalığı ve depresyon ilişkisi yazımızı da okuyabilir, Depreyon tedavisinde bilişsel davranışçı terapi yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Ayrıntılı değerlendirme ve test uygulaması için depreston testi sayfamızı ziyaret edip ücretsiz test uygulamsına katılın.

 

| © 2010-2015 www.onlineterapiler.com Tüm hakkı saklıdır